İşin Uzmanı: Yakult Diyetisyeni Lidwien Franke

  1. Merhaba Lidwien, okuyucularımız için bize kendinden bahsedebilir misin?

Hollanda’da ailemle birlikte yaşıyorum ve 19 senedir de Yakult için çalışıyorum. Diyetisyenim fakat aynı zamanda da Wageningen Üniversitesinde İnsan Beslenmesi ve Sağlığı alanında yüksek lisans yaptım. Her zaman bağırsak sağlığına ilgi duydum bunda çocukken karın ağrısı problemleri yaşamamın etkisi büyük.

Öğrencilik hayatım boyunca grup projelerinde yer almayı ve ders vermeyi her zaman sevdim.

  1. Yakult’ta bir diyetisyen olarak neler yapıyorsunuz? Bize kısaca bir iş gününüzden bahsedebilir misiniz?

Yakult Hollanda’da Bilim İletişimi departmanında genellikle diyetisyenlere onun dışında hemşire ve doktorlara bağırsak sağlığı ve mikrobiyotası aynı zamanda da probiyotikler hakkında bilgilendirmek üzerine çalışıyorum. Kabaca anlatacak olursam, klinik çalışmalardan toplanan bilimsel verileri pratik verilere dönüştürmek üzerine çalışıyoruz.

Buna ek olarak kendisi de diyetisyen olan iş arkadaşımla beraber aynı zamanda müşterilerimiz olan meslektaşlarımızdan gelen beslenmeyle alakalı bütün soruları cevaplıyoruz.  Örnek vermek gerekirse eğer sağlıksal bir problemi olan bir kişi Yakult hakkında soru soruyorsa beslenme ve sağlıkla ilgili her şeyin farkında olduğumuz için bir diyetisyenden cevap alacaktır.

Her günümüz birbirinden oldukça farklı! Bazı günler ise sadece broşürler hazırlamakla uğraşırken bazı günler de kendimi güncel tutabilmek için uluslararası konferanslara katılıyorum.

Ama en çok keyif aldığım işi soracak olursanız buna cevabım sempozyumlar ve sağlık çalışanları için çeşitli eğitimler düzenlemek olacaktır. Çalışılacak konuları bulmak, konuşmacıları davet etmek ve gün sonunda bütün o ilgi çekici hikayeleri duymak oldukça heyecan verici.

  1. Yakult Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa ülkelerinde bulunan kanıt bazlı probiyotik kaynağıdır. Sizin kelimelerinizle Yakult’un günlük kullanımda insan sağlığını nasıl etkilediğini kısaca anlatabilir misiniz?

Bunu kısaca anlatmak benim için oldukça zor. LcS üzerine 500’den fazla bilimsel araştırma yapıldı bu da onu en çok araştırılan probiyotik suşlardan birisi yapıyor.

Probiyotik kullanmak için birçok farklı neden olabilir. Ama size diyebileceğim tek şey bağırsak mikrobiyotasının gerçekten etkileyici olduğu ve insan sağlığına etkisinin oldukça fazla olduğu. Bu noktada sadece bağırsaklardan bahsettiğim düşünülmesin. Örneğin bağırsak-beyin bariyeri ve bağışıklık sistemimiz bağırsaklarımızdaki mikroplara bağlıdır. Ancak probiyotiklerin etki şeklini tam olarak anlamak için daha fazla yıla ve araştırmaya ihtiyacımız var.

4.Probiyotikler hakkında birçok yeni araştırma duyuyoruz. Sizin bir diyetisyen olarak bu konuda yapmış olduğunuz çalışmalarınız var mıdır?

Sevdiğim konulardan biri sağlıklı yaşlanma. Yaşlandıkça, bağırsak mikrobiyotamız değişir ve yapılan araştırmalardan da biliyoruz ki mikrobiyal çeşitlilik azalır ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsak mikrobiyotasının çeşitlilik gösterdiğinden ve birçok farklı türde mikrop içerdiğinden emin olmak zorlu bir iştir. Mükemmel diyetin keşfedilmesi gerekiyor, ancak kesinlikle çok fazla sebze, meyve, bakliyat ve aynı zamanda fermente gıdaları yemek oldukça yardımcı oluyor. Türkiye’nin turşu (fermente sebze) ve ayranıyla ünlü olduğunu biliyorum. Bu iyi bir başlangıç. Ve geçenlerde bahçecilikle ilgili bir araştırma okudum! Garip gelebilir, ancak hem zihinsel hem de bağırsak sağlığı için bahçe işleriyle vakit geçirmek çok iyi bir fikirdir.

  1. Türkiye’de yaşayan ve “bağırsak sağlığı diyetisyenliği” hakkında kendini geliştirmek isteyen diyetisyenlere önerileriniz nelerdir? ( Hangi kitapları okumalılar? Hangi konferanslara katılmalılar?)

Sağlık için Bilim web sitemiz, korkarım sadece Felemenkçe dilindedir ancak İngilizce olarak bazı bilgileri bırakacağım linkte bulabilirsiniz. https://www.yakulteurope.com/our-science

Ayrıca iki önerim daha olacak:

  • gutmicrobiotaforhealth.com bağırsaklarla ilgili birçok haberi bulabileceğiniz ve henüz bir bağırsak uzmanı olmasanız bile kolaylıkla okuyabileceğiniz mükemmel makaleler içeren çok ilginç bir web sitesidir. Kendimi güncel tutmak için düzenli olarak bu siteyi kontrol ediyorum.
  • ISAPP.net Uluslararası Probiyotikler ve Prebiyotikler Birliğinin internet sitesidir. Bilinmesi gereken her şeyi hızlı bir şekilde öğrenmek için inceleme makaleleri ve özetlerle doludur. Ayrıca tüketiciler için animasyonlu videolar ve kullanışlı bilgi grafikleri gibi harika kaynaklara da sahipler hatta bazılarını Türkçe olarak da bulabilirsiniz.
  1. Gıda sektörüne girmek isteyen bir diyetisyenin hangi yönde ilerlemesi gerekir?

Bana kalırsa ilerlemek için sadece bir yön yok. Sektörde pek çok farklı kariyer seçeneği mevcut ve her birinin kendine ait uzmanlığı var. Hukuk departmanlarında, kalite güvence laboratuvarlarında ve aynı zamanda ürün geliştirmede, ticari departmanlarda ve tabi ki bilimsel araştırmalarda çalışan diyetisyenler tanıyorum.

Sizi neyin mutlu ettiğini ve güçlü yanlarınızın neler olduğunu bulmaya çalışmalısınız. Ve bir diyetisyen olmak (beslenme ve sağlık alanındaki uzmanlık!) bir şirket için oldukça faydalı olabilir. Pazarlama veya Satış bölümündeki çoğu kişi bu geçmişe sahip değildir. Öyleyse bunu benzersiz satış noktanız olarak kullanın!